n a č í t á m
blog banner

Co nabízím

KARTOGRAFICKÁ A GRAFICKÁ TVORBA

Mou prací je kombinace provádění geoprostorových analýz, jejich vizualizace formou map i jiných grafických výstupů, 3D tisk a 3D modelování a přednášení o tom všem studentům na půdě univerzity. V těchto oblastech jsem také otevřený případné spolupráci na zajímavých projektech nad rámec své současné pracovní náplně.

tematické mapy

Tvorba statických tematických map různých témat určených pro tisk či digitální prohlížení. Na základě cílové skupiny uživatelů a dostupných podkladových dat lze zvolit ze široké škály metod tematické kartografie a kompozici listu zpracovat v požadovaném designovém stylu.

ukázky: Židovské osídlení, Brain Drain, O městě, krajině, umění, Chřadnutí lesů, Postindustriální krajiny, Slovenské železnice

jednoduchá grafika

Návrh jednoduchých i vícestránkových grafických výstupů – letáčků, manuálů, infografik, logotypů, fotoknih, designových map a podobných prací. Zejména se orientuji na tvorbu vektorové grafiky, nejčastěji pracuji v softwarech CorelDRAW, GIMP a Bontia Studio.

ukázky: infografický recept na chleba, komunikační plán, tréninková příručka famfrpálu, loga Mapa roku a KGI aktivity, desková hra Fantom Olomouce 

3D modelování

Vytvoření digitálních 3D modelů zemského povrchu, budov či jednoduchých konstrukčních dílů. Možná je i jejich výroba pomocí technologie 3D tisku. Modeluji zejména v softwaru SketchUp a s extenzemi GIS softwarů, příprava modelu pro tisk probíhá v tzv. “slicerech” dle typu 3D tiskárny.

ukázky: vybrané vídeňské dominanty pro modelové kolejiště, Belianské Tatry, historická podoba hradu Bouzov, spolupráce na modelu Zdíkova paláce, vizualizace rekonstrukce koupelny

automatizace tvorby

Nástroje pro automatizaci tvorby, skripty, webové stránky, jednoduché aplikace pro Andoid. Nečastěji pracuji v programovacím jazyce Python a na co sám nestačím, na to se rád spojím s parťákem specializujícím se na danou technologii, případně zprostředkuji nabídku odborníkovi.

ukázky: nástroj GMLMT pro měření grafické náplně mapy, generátor hodnotových měřítek kartodiagramu, modely pro automatizované zpracování OSM dat pro tvorbu tyflomap

odborné přednášky

Odborné i populárně-naučně laděné přednášky na témata kartografie (zejména kartografická generalizace, náplň mapy a její měření, volba metod tematické kartografie, multivariate mapping) a geoprostorový 3D tisk (3D v kartografii, základy 3D modelování ve SketchUp, příprava modelů pro 3D tisk, tvorba reálných 3D modelů a map, tyflomapy – hmatové pro nevidomé).

CESTOVATELSKÉ PŘEDNÁŠKY

Pokud je zájem, rád předávám své zkušenosti a dojmy nejen z odborné praxe, ale i svých cest do různých koutů světa. Jsem vždy rád, když se přednáškou povede vylíčit nejen průběh cesty samotné, ale poučit publikum o specificích daného regionu, něco nového z praktických informací posluchače přiučit a zároveň snad i v některých pasážích pobavit.

Prokleté hory: s batohy na zádech balkánskou divočinou (1,5 h)

Majestátní horské štíty vykukující za zelenými kopečky, krajina měnící se ze dne na den a parné dny přecházející po kouzelných západech slunce v mrazivé noci. To je pohoří Prokletije na pomezí Černé Hory, Albánie a Kosova, které kvůli nedostatku vodních zdrojů získalo svůj nelichotivý název. Právě sem jsme se v létě s batohy na zádech a vidinou desetidenního přechodu vydali. Jak se nám to dařilo, co potrápilo a kde mají ten nejlepší sýr na světě? Poslechněte si o putování kouzelnou krajinou země nikoho na vastní pěst.

Stopem Balkánem: z Černé Hory na vrcholky Julských Alp (1,5 h)

Po desetidenní túře v Prokletých horách jsme se s kamarádem Martinem rozhodli prostopovat z jihu na sever celý Balkán. Jen s hrubou představou, bez plánu, zkušeností a se spaním nadivoko tam, kam se zrovna dostaneme. Noc strávená na kopci na Sarajevem, historický Mostar i opomíjené vodopády Kravica, dramatická cesta z Bosny, osvěžující koupání v chorvatském moři prokládané lovením řidičů u vyprahlé silnice, malebné Slovinsko i náročné ferraty a horské bivaky v Itálii. Prostě je toho dost, o čem můžeme popovídat.

Zimní Jordánsko: za sněhem, solí a pouštním prachem (1,5 h)

Když se řekne Jordánsko, asi si představíte vyprahlou pouštní krajinu. To se sem ale nesmíte vypravit uprostřed zimy jako my. 😃 Během ní vás totiž čekají i mnohá jiná dobrodružství, jako roztlačování kamionů v kopci nebo prohrnování horské silnice stěrkou na okna. Podíváme se spolu ale i do té pouště, měnící barvu od rudé až po bílou, na krásné západy slunce, proběhneme dechberoucí skalní město Petra, zaplaveme si v neskutečně slizkém Mrtvém moři, obhlídneme antické ruiny, prolezeme kaňony.

Džabal Tubkal: výstup na střechu severní Afriky (1 h)

Mrazivý výstup na čtyřtisícovou špičku Velkého Atlasu – to byl hlavní cíl krátké listopadové výpravy do Maroka. Hned po příletu se však ukázalo, že těch zážitků bude mnohem víc, a samotný výstup je jen jedním ze střípků marocké mozaiky. Podíváme se spolu do klidu hor i na rušná tržiště, budeme se brodit čerstvým sněhem i vlnami na prohřátých písečných plážích, sledovat velbloudy a běhat nočními ulicemi okrajových čtvrtí afrického velkoměsta. S batohem na zádech a odhodláni nepromarnit ani minutu.

Estonsko: Rejvíz na tisíc způsobů (1 h)

Estonsko se může zprvu jevit jako nezajímavá země. Zdání ale klame, a i tato krajina plná kontrastu rozvinuté digitalizace se zaostalým venkovem má rozhodně co nabídnout. Přijměte pozvání na více než dvouměsíční poznávání všech koutů této pobaltské země očima dvou studentů, kteří rozhodně nevyhledávají jen ta nejprofláklejší místa. Uvidíte odlehlé oblasti osídlené Starověrci, sovětskou ponorkovou základnu i města duchů, vodopády, močály a vřesoviště, opuštěné majáky, rozhledny, západy slunce či tajuplný ostrov Naissaar.

Podzimní Banát: travnaté hřebeny Karpat a české vesničky (1 h)

Pouhé čtyři dny strávené v Rumunsku nám stačily na to vymanit se na chvíli z běžné reality. Noční přejezd a po něm nás už čekaly zbarvené bukové lesy, tři dny a dvě noci na otevřeném hřebenu. Kochali jsme se panoramatickými výhledy i úžasnými východy a západy slunce, kráčeli po širokých travnatých lukách a prodírali se cestou necestou mezi medvědími stopami. Čtvrtý den nás čekal nocleh v živoucím skanzenu s rajskou, výbornými buchtami, slivovicí a poutavými historkami o životě mimo svou vlast. Takové jsou české vesničky v Banátu.

Intenzivní víkendovka: Záhřeb, Sofie a zasněžené pohoří Rila (1 h)

Někdy není čas na dlouhé putování, a je tak nutné program nahustit do prodlouženého víkendu. Ale i během něj toho jde navštívit a zažít fakt kupu. Levné letenky mě nejprve zavedly z Bratislavy do Záhřebu s malebným historickým centrem. Večer už ale přelétám do Bulharska, během večera probíhám nasvícené centrum a na další dva dny už přejíždím do podhůří Rily s cílem zdolat nejvyšší horu celého Balkánu. Když nejede bus, stopuju, když se sníh boří, lezu po skále. Koštuju místní speciality, kecám s místňáky a užívám si každou vteřinu.

Slovensko: křížem krážem vlakem (1,5 h)

Projet celé Slovensko díky bezplatnému jízdnému znělo nejprve jako ambiciózní plán. Brzy se ale ukázalo, že jinak než dosažením cíle to dopadnout nemůže, a ani po jeho splnění cesty za “rušni” nekončí. Přijďte prožít to nejlepší z 12 výprav započatých v roce 2015, a získat tipy, kam rozhodně stojí za to se podívat. Navštívíme města, hory, stísněné kaňony i otevřenou krajinu podunajské nížiny. Podíváme se také do Rusínska k hranicím s Ukrajinou a projedeme se nočním vlakem spolu s důchodci, kteří v něm den co den přespávají.


Sice tu nepoužíváme cookies k ničemu, co by stálo za řeč, ale pro jistotu, aby byl klid, souhlasíte s jejich použitím? View more
souhlasím
pouze nezbytné