n a č í t á m
Profile image
blog banner

Hodnotové měřítko

Vytvořit správné hodnotové měřítko kartodiagramu je pro kartografy docela oříšek. Zvlášť, pokud nejde o ten nejjednodušší sloupcový, ale třeba o kruhový či čtvercový zvětšující svůj obsah úměrně rostoucí hodnotě jevu. Žádný ze současných GISů nám křivku závislosti velikosti znaku na hodnotě jevu vykreslit neumí, a tak jsme se vždy buď spokojili s automaticky generovanou zjednodušenou legendou, strávili neúměrně moc času generováním křivky pro daný rozsah dat a grafickým zpracováním samotné stupnice, nebo se uchylovali k nekalým praktikám použitím “nějaké” aproximující křivky, jen aby se neřeklo.

Ale takhle by to přece nešlo. Čas jsou peníze a obelhávat nejen sebe, ale hlavně čtenáře map, by nám přece svědomí nedovolilo. Takže jediná cesta, jak z toho ven, je naprogramovat nějakou fíčurku, která to udělá za nás. A jelikož na takovou špinavou práci je geoinformatiků škoda (tohle tvrzení pls berte s trochou nadsázky), vrhnul jsem se na tento problém s někým, kdo to udělá pořádně a správně. A tím je kamarád z informatiky Martin Holub, který vlastně za stěžejní částí funkcionality níže uvedeného nástroje stojí. Já byl spíš jakýmsi konzultantem vysvětlujícím mu specifika kartografických zásad, popisující, co bych od nástroje potřeboval, a on byl ten, kdo mi na to odpovídal “jo, to by šlo, to není problém”. Abych teda nebyl tak skromný, pomohl jsem s odladěním chování skriptu v určitých specifických situacích, pohrál si grafickými parametry a upravil ho tak, aby byl výsledek co nejlépe upravitelný i v grafickém softwaru. Prostě ukázková mezioborová spolupráce, ve které mají katedry na univerzitě značné rezervy.

Každpádně výsledkem bude již zanedlouho online nástroj, který bude veřejně k dispozici sloužit nezávisle na použitém GIS softwaru. Po zadání nezbytných parametrů dodá hodnotové měřítko ve vektorové podobě (SVG/PDF), které může kartograf použít přímo v mapě, nebo si jej snadno doladit v grafickém softwaru.

Algoritmizace základní funkcionality 100%
Implementace do webového prostředí 80%
Debugging, optimalizace kódu a funkcionality 40%

Sice tu nepoužíváme cookies k ničemu, co by stálo za řeč, ale pro jistotu, aby byl klid, souhlasíte s jejich použitím? View more
souhlasím
pouze nezbytné