n a č í t á m
blog banner

2020–2019

Předcovidové roky se mé horské toulání soustředilo na Slovensko, kterému jsem propadnul už dříve a jež stále nabízelo nespočet dosud neprojítých tras v mé milované divoké přírodě. S GISáky jsme zavítali do Malé Fatry, s rodinou na dvojici legendárních vrcholů Tlstá a Ostrá ve Veľké Fatře, v rámci železničního putování jsem prochodil náročné stezky ve Vysokých Tatrách a později několikrát zavítal do oblíbených Západných Tater. Poprvné jsem také stanul na Rysech jakožto nejvyšším bodě Polska a ke konci období podnikl s Kubou také kultovní výlet na Králičák s přespáním v jednom z řopíků.

2020

PŘECHOD KRÁLIČÁKU S PŘESPÁNÍM V BUNKRU

Není špatných nápadů, jen nedostatku odhodlání 🙂 Pod tímto heslem jsme se s Kubou vydali na přechod Králičáku v neotřelém stylu. Sice slibovaný inverzní ráz počasí nenastal, a tak daleké výhledy a sledování východu slunce úplně nevyšly, ale i mlhou zahalená rašeliniště měla něco do sebe. Navíc večerní táborák s opíkáním špekáčků a přespání v jednom z řopíků uprostřed listopadu byly rozhodně zážitkem, na který se nezapomíná a který se vymyká každodenní online realitě v covidovém světě.

IMG_20200905_123159-3211puw

BABÍ LÉTO V ZÁPADNÍCH TATRÁCH

Sobota s vidinou slunečného počasí přímo vybízela k vytažení dalšího plánu ze šuplíku v podobě dvojice vedlejších hřebenů Západních Tater. Náročný týden prostě bylo nutné vyventilovat alespoň jednodenním výletem. I když trasa s převýšením 2,5 km dala zabrat, odměnou byly okouzlující výhledy. Po návratu z hor následoval regenerační večer strávený v Liptovském Mikuláši (zmrzka, lázně, večeře) a bohužel i studium.

SRPNOVÝ SALATÍN

Na jeden ze srpnových pátků jsem hledal místo pro výšlap na pročištění hlavy. Jelikož vyhledávám spíš místa bez davů turistů, méně známý vrchol Salatín a přilehlé podhůří Nízkých Tater mi padlo do oka. Bez spánku prvním nočním vlakem, předčasné vystoupení z autobusu, cesta vodou semletou dolinou, obklíčení smečkou psů ... nečekaných zážitků bylo na jeden den plno, přesto spolu s vyvedeným počasím utvořily přesně tu programovou směs, kterou jsem hledal.

IMG_20200804_122642-50p

KGItrip MALÁ FATRA

S kamarády ze školy jsme chtěli v létě vyjet na hory. Předpověď počasí nevapadala kdovíjak lákavě, a tak nás nakonec jelo jen pár odvážných. I tak jsme si ale třídenní tůru po fatranských pěšinách užili, zdolali při ní nejvyšší vrchol a prošli méně známé boční hřebeny. Ani to počasí vlastně nebylo vůbec tak tragické.

P1290129

TLSTÁ A OSTRÁ

Oba působivé vrchy západní části Veľké Fatry se staly cílem prvního pokoronavirového výletu na Slovensko. Počasí ideální, svátek slaví Mr. Jan Hus, nic nebrání začátku prázdninování, byť zatím jen jednodenní akcí. Nástup sevřeným Konským dolem, výstup na Tlstou, sestup zpět na Muráň následovaný zdoláním Ostré. Pár řetězů, průlez skalním oknem, fajnový výhled – prostě vrchol, co stojí za to! Pak už jen strmý sestup do Blatnické doliny a podél potoka do vsi k autu.

SILVESTROVSKÝ KRÁLIČÁK

Během silvestrovské akce s famfrpálovou partou na chatě v Hynčicích bych si nemohl odepřít výlet na Králický sněžník. Když počasí vypadalo nadějně a ostatní ještě dospávali, rozhodl jsem se zaběhnout si nahoru. Pravda, ve strmějších úsecích se o běhu asi nedalo mluvit, ale i tak to trasu zrychlilo, a já si užil krásné pohledy na zasněžené stromy i okolní hory.

2019

FATRANSKÉ TOULÁNÍ

Jedna z říjnových sobot se stala vhodným dnem pro jednodenní výlet do klidu slovenské přírody. V noci jsem sednul na první ranní vlak a ještě za tmy vystupoval ve stanici Ružomberok, odkud se nechal autobusem přiblížit do vesničky Nižná Revúca na úpatí masivu Veľké Fatry. Za východu slunce jsem se již škrábal na jeden z vedlejších hřbetů pohoří. Z hory Zvolen se naskytl krásný výhled na vrchoky Nízkých Tater. Podzimem zbarvené stromy Majerovy skály, zalžené doliny a neznámá cesta bez turistů byl balzám na duši.

PŘES TATRY TAM A ZPĚT

V rámci železničního putování ActiveRailWeek 2019 bylo na plánu strávit 2 dny v Tatrách. První den přechod z Tatranskej Lomnice přes Skalnaté pleso, Jahňací štít a hřeben Belianských Tater do Ždiaru, druhý den zpět z Tatranské Javoriny přes několik vysokohorských sedel a vrchol Východné Vysoké do Tatranskej Polianky. Dalo to zabrat, ale Belianské Tatry jsem si zamiloval na první pohled a i přechod přes sedla byl výživný tak, že jsem měl problém vyjít schody v podchodu a 2 dny strávil sezením ve vlaku.

P1260806r_IMG_20190808_104405

E-BIKEM NA KRÁĽOVU HOĽU

Vlastně jsem byl tak unavený, že jeden z násleujících dnů jsem to využil jako opodstatnění, proč využít při výjezdu na Kráľovu hoľu e-bike. Vždycky jsem si ho chtěl vyzkoušet a po náročných tůrách v Tatrách a s batohem na zádech byl ten pravý čas. Od půjčovny nahoře za chvilku, ani to nebolelo, dolů trochu oklikou přes Telgárt často s vypnutým pohonem, abych šetřil zbytek baterky na potřebná místa. Zhodilo se to, když bylo potřeba rychle odjet přes bažinu z romské osady.

P1250953r_IMG_20190803_092758

ZAJÍMAVOSTI LIPTOVA

Ještě předchozí den jsem prošel zajímavě vypadající místa na Liptově. Liptovský hrad a Čerenová skala potěšily, Prosiecka a Kvačianska dolina neurazily.

P1200615

RYSY A KÔPROVSKÝ ŠTÍT

Během rodinného víkendového pobytu v Tatrách na Popradském plese se uskutečnil výstup na Rysy – nejvyšší vrchol Polska a též nejvyšší bod Slovenska dostupný po turistické značce. Jde o populární trasu, která po úpravách stezky není technicky náročná, a hojně ji tak navštěvují turisté. I proto jsme vyšli ještě před rozedněním. Zatímco část sestavy posléze zvolila volnější tempo, my s bráchou jsme výstup vzali bez zbytečného zdržování a skombinovali jej ještě s návštěvou Kôprovského štítu. Výhled z obou hor na polskou část Tater byl i díky počasí fantastický.

P1280041

SLAVKOVSKÝ ŠTÍT

Jeden podzimní den jsem využil k projití několika z chybějících úseků v Tatrách. Prvním RegioJetem do Štrby, zubačkou a električkou do Vyšných Hágou. Odtud stále ještě za šera pod Gerlachovský štít. Na hranici kosodřeviny zrovna nastal východ slunce. Dál po magistrále s cílem na Slavkovském štítu, do Starého Smokovce na vlak zpět.

2018

omrkni nabídku cestovatelských přednášek o putování do bližších i vzdálenějších krajů nejen za vrcholy hor a přehody hřebenů


Sice tu nepoužíváme cookies k ničemu, co by stálo za řeč, ale pro jistotu, aby byl klid, souhlasíte s jejich použitím? View more
souhlasím
pouze nezbytné