n a č í t á m
blog banner

2022–2021

I v období po hlavní vlně covidových omezení se stále na Slovensku nacházely kopečky a neprošlé trasy, které se staly snadno dosažitelným cílem. Slovenská horstva také tvoří základ zdejšího obsahu. Když ani na to nebyl čas, nepohrdnul jsem jednodenním či dvoudenním víkendovým výšlapem po kopcích českých … třeba jen proto, že v létě bylo v paneláku horko a špatně se mi spalo, zatímco na svahu Jeseníků či Beskyd noci nabídly svěží vánek a úžasná panoramata západů či východů slunce spolu s drobnou dávkou adrenalinu. Je to také období, kdy jsem na podzimní cestě do Maroka poznal Martina, který se později stal mým spoluputovníkem na řadě nezapomenutelných akcí. Právě na přelomu let 2021 a 2022 jsme si ověřili, že zvládneme fyzicky i psychicky zvládat velmi extrémní situace, když jsme na hřebeni Nízké Fatry v –20 °C kopali plastovou lopatou záhrab pro přečkání noci.

2022

ŠÍPSKÁ FATRA

Do Veľké Fatry, konkrétně do její části oddělené od zbytku hlubokým údolím Váhu, jsem se měl šanci podíval i v prosinci. Tentokrát s Magdou, přičemž naším cílem byla dvojice vrcholů Ostré a Šíp. Počasí bylo naprosto luxusní, pod azurovým nebem ležela krajina sněhem obalených stromů jako v pohádce.

IMG_20221016_122353_rPA168314u

PODZIMNÍ VEĽKÁ FATRA

Listy stromů se barví a opadávají rychle. Proto hned víkend po návratu z Rumunska vyrážím na přechod Veľké Fatry z Martinské kotliny do Ružomberku s nocí v útulni Koniarka. Období jsem trefil přesně – lesy stále zářící všemi barvami a ač počasí bylo lehce dramatické, člověk si v říjnu už nemůže moc vybírat.

IMG_20220612_195313_rP6124367u

LÚČANSKÁ ČÁST MALÉ FATRY

Méně známou jižní část Malé Fatry jsme zvolili pro cvičný výlet před letní výpravou na Balkán – otestovat vybavení, skupinovou spolupráci i pohyb s omezeným množstvím vody za slunečných dnů. Vystoupali jsme na působivý Kľak i nejvyšší bod Veľká lúka, za větrné noci přemisťovali strhnutý stan, zdolávali pozvolná i strmá stoupání ... prostě akce splnila účel, a my tak leccos před letní výpravou mohli včas přehodnotit.

IMG_20220108_082235_rP1082257u

ZIMNÍ PŘESPÁVAČKA V ZÁHRABU

Vidina slunečného počasí se zimními panoramaty a touha vyzkušet si v mrazu na horách přespat mimo jakýkoli přístřešek nás nakonec s parťákem Martinem a jeho kamarádem Vojtou vylákala do Nízkých Tater. Vyšli jsme od vlaku ve tmě brzy ráno za svitu čelovek. Plán byl jen orientační, ale i tak zahrnoval zpestření v podobě největší slovenské skalní brány poblíž hory Ohniště nebo termální jezírko v Liptovském Jánu. Hlavním zážitkem byla ale noc v záhrabu, který jsme vykopali oslabeni nekonečným bořením se do sněhu na svahu Rovné Hoľe. Dvě hodiny hrabání a pak cca 12 hodin strávených namačkaní uvnitř byl opravdu slušný zážitek ... dokonce až takový, že jsme usoudili, že druhou noc už prožijeme nějak jinak. Vojta to vzal kratší cestou zpět do doliny, já s Martinem jsme šli dál s otevřeným plánem. Ten nás nakonec zavedl po hřebenu přes Štefánikovu chatu na Ďumbier a dolinou Štiavnica do civilizace. Otužilecký zážitek v termálním jezírku a vyhoštění z vestibulu stanice hodinu před příjezdem vlaku bylo stylovým zakončením akce.

  • pátek – Slemä, Ohniště
  • sobota – Rovná Hoľa, Ďumbier

2021

IMG_20210911_124221_rP9110345u

VEĽKÝ CHOČ S RODINOU

Rodiče už dlouho chtělu navštívit tento nenápadný a přesto poměrně vysoký vrchol s panoramatickým výhledem. Po pár letech se konečně našel vhodný okamžik pro to si udělat jednodenní výlet. I když už vládl podzim, překvapilo nás tu velmi teplé počasí.

KGItrip 2021 NÍZKÉ TATRY

S Vojtou, Kubou a Hynkem jsme se letos vypravili přejít část hřebene Nízkých Tater. Počasí sice moc nepřálo, a nejhezčí výhledy nám tak zůstaly skryté v mracích, přesto jsme si výlet se všemi netradičními zážitky (myši v noci, cesta k a noc v rozpadlé chatce, popíjení se slovenskou partou) užili do syta.

IMG_20210604_042254-0314p

VÝCHOD A ZÁPAD SLUNCE NA LYSÉ

Po dnech strávených v kanceláři kompletací dizertace jsem potřeboval na chvíli odpoutat oči od monitoru, a zažít alespoň na chvilku zase něco odlišného. Jasné nebe přineslo myšlenku strávit noc na svahu Lysé hory a v poklidu si tu vychutnat konec i začátek dne.

IMG_20210611_204348-4403p

NOCOVÁNÍ NA SVAHU JESENÍKŮ

Jelikož se mi předchozí nocování v Beskydech líbilo, zopakoval jsem podobnou akci také v méně známé východní části Hrubého Jeseníku. Z Vrbna jsem vyšel kolem Sokolích skal na hřeben, přenocoval v útulně pod ním a druhý den přes Rejvíz sešel do Jeseníku.

2020

omrkni nabídku cestovatelských přednášek o putování do bližších i vzdálenějších krajů nejen za vrcholy hor a přehody hřebenů


Sice tu nepoužíváme cookies k ničemu, co by stálo za řeč, ale pro jistotu, aby byl klid, souhlasíte s jejich použitím? View more
souhlasím
pouze nezbytné