KARTOGRAFICKÁ A GRAFICKÁ TVORBA
Mou prací je kombinace provádění geoprostorových analýz, jejich vizualizace formou map i jiných grafických výstupů, 3D tisk a 3D modelování a přednášení o tom všem studentům na půdě univerzity. V těchto oblastech jsem také otevřený případné spolupráci na zajímavých projektech nad rámec své současné pracovní náplně.
tematické mapy
Tvorba statických tematických map různých témat určených pro tisk či digitální prohlížení. Na základě cílové skupiny uživatelů a dostupných podkladových dat lze zvolit ze široké škály metod tematické kartografie a kompozici listu zpracovat v požadovaném designovém stylu.
ukázky: Židovské osídlení, Brain Drain, O městě, krajině, umění, Chřadnutí lesů, Postindustriální krajiny, Slovenské železnice
jednoduchá grafika
Návrh jednoduchých i vícestránkových grafických výstupů – letáčků, manuálů, infografik, logotypů, fotoknih, designových map a podobných prací. Zejména se orientuji na tvorbu vektorové grafiky, nejčastěji pracuji v softwarech CorelDRAW, GIMP a Bontia Studio.
ukázky: infografický recept na chleba, komunikační plán, tréninková příručka famfrpálu, loga Mapa roku a KGI aktivity, desková hra Fantom Olomouce
3D modelování
Vytvoření digitálních 3D modelů zemského povrchu, budov či jednoduchých konstrukčních dílů. Možná je i jejich výroba pomocí technologie 3D tisku. Modeluji zejména v softwaru SketchUp a s extenzemi GIS softwarů, příprava modelu pro tisk probíhá v tzv. “slicerech” dle typu 3D tiskárny.
ukázky: vybrané vídeňské dominanty pro modelové kolejiště, Belianské Tatry, historická podoba hradu Bouzov, spolupráce na modelu Zdíkova paláce, vizualizace rekonstrukce koupelny
automatizace tvorby
Nástroje pro automatizaci tvorby, skripty, webové stránky, jednoduché aplikace pro Andoid. Nečastěji pracuji v programovacím jazyce Python a na co sám nestačím, na to se rád spojím s parťákem specializujícím se na danou technologii, případně zprostředkuji nabídku odborníkovi.
ukázky: nástroj GMLMT pro měření grafické náplně mapy, generátor hodnotových měřítek kartodiagramu, modely pro automatizované zpracování OSM dat pro tvorbu tyflomap
odborné přednášky
Odborné i populárně-naučně laděné přednášky na témata kartografie (zejména kartografická generalizace, náplň mapy a její měření, volba metod tematické kartografie, multivariate mapping) a geoprostorový 3D tisk (3D v kartografii, základy 3D modelování ve SketchUp, příprava modelů pro 3D tisk, tvorba reálných 3D modelů a map, tyflomapy – hmatové pro nevidomé).
CESTOVATELSKÉ PŘEDNÁŠKY
Pokud je zájem, rád předávám své zkušenosti a dojmy nejen z odborné praxe, ale i svých cest do různých koutů světa. Jsem vždy rád, když se přednáškou povede vylíčit nejen průběh cesty samotné, ale poučit publikum o specificích daného regionu, něco nového z praktických informací posluchače přiučit a zároveň snad i v některých pasážích pobavit.
Prokleté hory: s batohy na zádech balkánskou divočinou (1,5 h)
Majestátní horské štíty vykukující za zelenými kopečky, krajina měnící se ze dne na den a parné dny přecházející po kouzelných západech slunce v mrazivé noci. To je pohoří Prokletije na pomezí Černé Hory, Albánie a Kosova, které kvůli nedostatku vodních zdrojů získalo svůj nelichotivý název. Právě sem jsme se v létě s batohy na zádech a vidinou desetidenního přechodu vydali. Jak se nám to dařilo, co potrápilo a kde mají ten nejlepší sýr na světě? Poslechněte si o putování kouzelnou krajinou země nikoho na vastní pěst.
Stopem Balkánem: z Černé Hory na vrcholky Julských Alp (1,5 h)
Po desetidenní túře v Prokletých horách jsme se s kamarádem Martinem rozhodli prostopovat z jihu na sever celý Balkán. Jen s hrubou představou, bez plánu, zkušeností a se spaním nadivoko tam, kam se zrovna dostaneme. Noc strávená na kopci na Sarajevem, historický Mostar i opomíjené vodopády Kravica, dramatická cesta z Bosny, osvěžující koupání v chorvatském moři prokládané lovením řidičů u vyprahlé silnice, malebné Slovinsko i náročné ferraty a horské bivaky v Itálii. Prostě je toho dost, o čem můžeme popovídat.
Hřeben Julských Alp: to nejlepší na jeden zátah (1,5 h)
Slovinské hory byly dlouhá léta mým snem a zároveň nesplněným cílem. A tak jsem se rozhodl, že o prázdninách 2023 s tím musím něco udělat. A když už jsem tu měl takový skluz, vzal jsem to pořádně – jako hřebenový přechod s cílem neminout nic, co by tu stálo za návštěvu. Od Bledského jezera jsem tak přejel do vesničky Podbrdo a odtud šlapal po postupně se zvedajícím hřebeni přes všechny známé majestátní vrcholy až pod Mangart na hranici s Itálií. Odtud jsme s kamarádem navázali a prošli po ferratách také italský masiv Jôf di Montasio a cestu zakončili až výhledem na nížiny a moře v dáli.
Zimní Jordánsko: za sněhem, solí a pouštním prachem (1,5 h)
Když se řekne Jordánsko, asi si představíte vyprahlou pouštní krajinu. To se sem ale nesmíte vypravit uprostřed zimy jako my. 😃 Během ní vás totiž čekají i mnohá jiná dobrodružství, jako roztlačování kamionů v kopci nebo prohrnování horské silnice stěrkou na okna. Podíváme se spolu ale i do té pouště, měnící barvu od rudé až po bílou, na krásné západy slunce, proběhneme dechberoucí skalní město Petra, zaplaveme si v neskutečně slizkém Mrtvém moři, obhlídneme antické ruiny, prolezeme kaňony.
Monte Rosa: cesta dvou kluků z moravských rovin na ledovce do 4,5k (1,5 h)
Že bychom si rádi vyzkoušeli ledovcovou turistiku a vylézt si nějaké vyšší alpské vrcholky, o tom jsme se s kamarádem Martinem bavili už před časem. V létě 2023 jsme se k tomu konečně odhodlali, a na pomezí Itálie a Švýcarska strávili několik náročných dní. Místy náročný terén, mráz, výšková nemoc a brutální úžeh nás sice potrápily, přesto ostré hřebeny, výhledy a noci strávené v bivacích čnících na útesech nad masami ledu byly něčím nezapomenutelným. A nejinak tomu bylo během série praštěných přípravných akcí, které alpskému dobrodružství předcházely.
Jižní Afrika: savanou i pouští na palubě Landcruiseru (1,5 h)
Účast na konfernci v Kapském Městě dala podnět k prozkoumání, co okolí jihoafrické metropole nabízí. Velryby, tučňáci, výběžky proslavené dávnými mořeplavci, stolová hora i další vrcholy však byly jen začátkem. Následoval totiž přelet do Namibie a dvoutýdenní okruh jeepem se stany na střeše napříč čtveřicí dalších států. Rozbřesk nad písečnými dunami, jízda po nehostinném pobřeží plném rzi a kostí, rudě zbarvené hory, majestátní Viktoriiny vodopády a možnost vidět na vlastní oči ve volné přírodě všechna ta zvířata, která jsem dosud znal jen z knih, dokumentů a ZOO … to prostě stojí za vyprávění.
Kanárské ostrovy: po skrytých perlách sopečnou krajinou (1,5 h)
Kanáry nabízí pestrou škálu aktivit. My jsme se ale dvoutýdenní pobyt rozhodli pojmout tak trochu vlastním stylem. Nepůjčujeme auto, vyhýbáme se turistickým atrakcím a s batohem na zádech se vydáváme objevovat skryté perly ostrovů Tenerife a La Palma. Procházíme pod korunami neuvěřitelně zelených borovic i čerstvě bujících ohořelých kmenů, postupujeme pouštní krajinou, skrz horu několikakilometrové tunely, přes suché pouště a napříč lávovými poli. V teplotách kolísajících od nuly po třicítku trávíme noci pod širákem i ukryti před větrem v kapli … abychom mohli sledovat východ slunce z vrcholu majestátní sopky, prožívat kouzlo malebných vesniček a dojít až na konec světa.
Divoké Rumunsko: hřebeny Karpat a banátské vesničky (1,5 h)
Bez turistů pestře zbarvenými bukovými lesy, po rozlehlých náhorních loukách, skalnatých hřebenech hor do křišťálových jezer. Ale nejen tam, také do teplých peřin banátských babiček ochutnat poctivé buchty a rajskou, do termálů vyvěrajících přímo do řeky či do hlubin opuštěných solných dolů. To je jen zlomek toho, co Rumunsko nabízí, a kam se nám během dvojice kratších akcí otevřelo dveře. Pijměte pozvání do jediné pravé evropské divočiny, do země, kde k radosti není potřeba vůbec nic.
Slovensko: křížem krážem vlakem (1,5 h)
Projet celé Slovensko díky bezplatnému jízdnému znělo nejprve jako ambiciózní plán. Brzy se ale ukázalo, že jinak než dosažením cíle to dopadnout nemůže, a ani po jeho splnění cesty za “rušni” nekončí. Přijďte prožít to nejlepší z 12 výprav započatých v roce 2015, a získat tipy, kam rozhodně stojí za to se podívat. Navštívíme města, hory, stísněné kaňony i otevřenou krajinu podunajské nížiny. Podíváme se také do Rusínska k hranicím s Ukrajinou a projedeme se nočním vlakem spolu s důchodci, kteří v něm den co den přespávají.
Džabal Tubkal: výstup na střechu severní Afriky (1 h)
Mrazivý výstup na čtyřtisícovou špičku Velkého Atlasu – to byl hlavní cíl krátké listopadové výpravy do Maroka. Hned po příletu se však ukázalo, že těch zážitků bude mnohem víc, a samotný výstup je jen jedním ze střípků marocké mozaiky. Podíváme se spolu do klidu hor i na rušná tržiště, budeme se brodit čerstvým sněhem i vlnami na prohřátých písečných plážích, sledovat velbloudy a běhat nočními ulicemi okrajových čtvrtí afrického velkoměsta. S batohem na zádech a odhodláni nepromarnit ani minutu.
Estonsko: Rejvíz na tisíc způsobů (1 h)
Estonsko se může zprvu jevit jako nezajímavá země. Zdání ale klame, a i tato krajina plná kontrastu rozvinuté digitalizace se zaostalým venkovem má rozhodně co nabídnout. Přijměte pozvání na více než dvouměsíční poznávání všech koutů této pobaltské země očima dvou studentů, kteří rozhodně nevyhledávají jen ta nejprofláklejší místa. Uvidíte odlehlé oblasti osídlené Starověrci, sovětskou ponorkovou základnu i města duchů, vodopády, močály a vřesoviště, opuštěné majáky, rozhledny, západy slunce či tajuplný ostrov Naissaar.
Intenzivní víkendovka: Záhřeb, Sofie a zasněžené pohoří Rila (1 h)
Někdy není čas na dlouhé putování, a je tak nutné program nahustit do prodlouženého víkendu. Ale i během něj toho jde navštívit a zažít fakt kupu. Levné letenky mě nejprve zavedly z Bratislavy do Záhřebu s malebným historickým centrem. Večer už ale přelétám do Bulharska, během večera probíhám nasvícené centrum a na další dva dny už přejíždím do podhůří Rily s cílem zdolat nejvyšší horu celého Balkánu. Když nejede bus, stopuju, když se sníh boří, lezu po skále. Koštuju místní speciality, kecám s místňáky a užívám si každou vteřinu.