Čas od času se během školních nebo i volnočasových aktivit dostanu do zahraničí, bližšího či vzdálenějšího. A právě vícedenním pobytům za hranicemi, kam nepočítám Slovensko, se věnuje tato sekce. I počet navštívených států asi nemá šanci nikoho neohromit, mám za sebou pár studijních a výzkumných stáží, letních škol, ale také výjezdů na mezinárodní turnaje ve famfrpálu. Během posledních let jsem také našel skvělou partu, se kterou podnikáme několikrát do roka dobrodružné expedice do různých kulturně či přírodně zajímavých lokalit. Každou z takových cest beru jako cenný zdroj zkušeností, protože teprve až člověk vidí Česko z venku, získá srovnání a může hodnotit, v čem doma vynikáme a kde máme rezervy.
NAVŠTÍVENÉ STÁTY SVĚTA
MILNÍKY
4 554 m
Punta Gnifetti, Itálie/Švýcarsko
78,3 °N
Longyearbyen, Špicberky
4 167 m
Bivouac Felice Giordano, Itálie
17,9 °W
El Pinar, Španělsko
8 980 km
Tokyo, Japonsko
141,7 °E
Uenae, Japonsko
−430 m
Mrtvé moře, Jordánsko
34.8 °E
Střelkový mys, JAR
−250 m
Atlantic Ocean Tunnel, Norsko
48 zemí
313 km/h
Šinkansen, Japonsko
84 letů
2024

PŘES BUKUREŠŤ DO MOLDAVSKA
Ke konci roku bylo potřeba vypotřebovat dny dovolené. Zároveň zima a krátké dny už nelákají k cestám do hor a ani u moře v okolí to touto dobou není už žáadná hitparáda. A tak jsme se s bráchou vypravili do Moldavska ... a ať je to pestré, koupili jsme let do Bukurešti a z nído Moldavska přejeli nočním vlakem. Bukurešť nás moc nezaujala, leda tak Čušeskův palác. Vlak byl ale stylovej, výstup na nejvyšší moldavský kopec byl fajnovou exkurzí do místního venkova, exkurze do největších vinných sklepů v Evropě stála za to a metropole Kišiněv vlastně moc mile překvapila.
- Bukurešť, Dealul Bălănești (kopec), Mileștii Mici (sklepy)
- Kišiněv: centrum, noční běh, západ, večer, ranní běh, sever

NA SKOK DO KAZACHSTÁNU
Pozvání na Yerkanatovu svatbu jsme s kolegou Honzou pojali jako možnost spojit tuto kulturní událost s ochutnávkou toho, co Kazachstán nabízí. Nejprve jsme proto dva a půl dne strávili v okolí města Almaty na jihu poblíž hranic s Kyrgyzstánem, poté přeletěli na sever na svatbu do Pavlodaru a náelsdně se znovu přesunuli a poslední večer strávili v hlavním městě Astana. A byla to jízda bez jediné promarněné minuty, jak je naším zvykem.
- kaňon Čaryň, jezera Kaindy a Kolsaj, stř. Šymbulak–Talgar
- Almaty: centrum, večerní procházka, výklus kolem řeky
- běh po Pavlodaru, večerní Astana, okraj Istanbulu

PISA, CINQUE TERRE A LUCCA
Narozeninový dárek pro mamku je obvykle poukaz na to, že ji na pár dní vytáhnu někam do světa. Letos jsme na podzimní prázdniny vytáhli z šuplíku pětici malebných italskýchz vesniček rozesetých mezi útesy v Ligurii. Logisticky se to nabídlo spojit s návštěvou známé Pisy, kam se dá levně doletět, a poslední den jsme pak strávili v nedaleké Lucce, která jakožto zachovalá bastionová pevnost se spoustou kostelů zaujala snad ještě více.

GRUZIE
Návštěvu Zakavkazska jsem měl v cestovatelském hledáčku už několik let. Výpravu do ní jsem začal plánovat v zimě a okamžitě se do země nadchnul natolik, že mě neodradilo ani odmítnutí oslovených spoluputovníků. Hlavním cílem byly túry v horských regionech Svanetie a Tušetie. Starobylé kamenné vesnice a věže se tu tyčí ve stínu zasněžených kavkazských štítů. Byl čas prozkoumat ale i další zajímavá místa země včetně úžasného hlavního města Tbilisi. Ve zkratce, Gruzii určitě můžu doporučit každému, kdo má rád krásnou přírodu a trochu dobrodružství.

PODKARPATSKÁ RUS ZA VÁLKY
O víkendu jsem chtěl vypadnout někam do zahraničí, ale žádné levné letenky nezaujaly, a mě tak napadla myšlenka ležící dlouho v šuplíku. Podívat se na Ukrajinu do Zakarpatské Rusi. Válka plán objevovat tento kout země už několik let brzdí, ale přeci jen okolí Užhorodu momentálně není v dosahu bojů. A tak jsem si koupil noční autobus tam a noční vlak zpět a do města kousekod slovenských hranic se vypravil. Sobotní ráno jsem věnoval krátké obhlídce města, následoval přejezd úžasnou železnicí do sedla Sjanky a odtud pochod po horách až k penzionu, kde jsem nocoval. Ráno návrat do Užhorodu a důkladnější prohlídka města a okolí.

VÝPRAVA NA ŠPICBERKY
Špicberky jsou souostrovím rozkládajícím se severně od pevninského Norska. Je to vlastně nejsevernější lokalita, kam létají pravidelné letecké spoje. A když mi teda kolega Honza nabídnul, že bychom se tam mohli podívat, neváhal jsem ani minutu. Ostrovy s charakteristickými skalami nás vítaly stále kompletní sněhovou pokrývkou a teplotami hluboko pod bodem mrazu. Měli jsme tu v plánu jen pár dnů, a tak hned ten první jsme si prošli městečko Longyearbyen a jeho okolí. Vyzkoušeli jsme si také vyrazit na běžkách táhnouc sáně s vybavením a přenocovat ve stanu s držením stálých hlídek proti ledním medvědům. Další den jsme pak vyrazili na skůtrech, a dostali se tak mnohem dál. Slunce už během dubna zapadalo jen na krátko, a rozbřesk i soumrak nabízely kouzelnou hru barev. Celá atmosféra ostrova s čistou přírodou snoubící se s hornickou minulostí měla něco do sebe. Hned bych se do toho klidu vrátil. Zároveň jsem během cesty navštívil mně dobře známý Trondheim, a s melancholickou náladu si prošel místa, kam jsem kdysi za studií rád chodíval.

KANÁRSKÉ OSTROVY
Dvoutýdenní pobyt na Kanárských ostrovech Tenerife a La Palma byl něčím, na co budu zase hodně dlouho vzpomínat. Byť jsem větší část pobytu kvůli zdravotním komplikacím trochu protrpěl, sopečná krajina prozkoumaná s batohem na zádech byla tím pravým psychickým odpočinkem od civilního světa. Pojali jsme to stylem vyhnout se profláklým turistickým atrakcím a navštívit skryté perly naším osobitým stylem. A zážitků bylo tolik, že nemá smysl je popisovat, tak snad jen vypíchnu ty nejklíčovější, kterými byl výstup na Pico de Teide pozorovat východ slunce, noc v kapli na hraně kaldery Las Cañadas, cesta tunely do soutěsky Barranco Seco, pestrobarevné stěny kaldery Taburiente, malebné vesničky a divoká příroda severozápadního pobřeží La Palmy. Však mrkněte na fotky a pokud jste Kanáry ještě nenavštívili nebo je prožili jen na písku pláže, rozhodně tam vyražte je pořádně prochodit.
- z letiště do Los Abrigos, urbex v Abades
- Santa Cruz de Tenerife, běh ke Casa Hamilton
- přechod Pico de Teide
- nástup po Cruz de Fregel
- kalderou k chatě Altavista
- vrchol a sestup přes Pico Viejo
- okolí sopky Chinyero, Mirador Cherfe
- kaňon Barranco Secco, Los Cristianos
- okolo Caldera de Taburiente
- prales Los Tilos
- po hraně přes Roque de los Muchachos
- sestup do Arecida
- vesničky Porís de Caldelaria a El Pinar
- Mirador El Serradero a přechod do El Tablado
- do Los Machines, Santa Cruz de La Palma
- sestup k El Faro, Ruta de los Volcanoes
- sestup k letišti přes Montaña de la Breña
LEDNOVÝ VÍKEND NA KYPRU
Od Kypru jsem si toho moc nesliboval, a proto jsme se na něj vypravili jen prakticky na víkend, bez cesty doslova 2 dny. A ono to nakonec fakt docela stačilo. Počasí pod mrakem s občasnými přeháňkami nám moc nepřálo, přesto jsme stihli projít zajímavá města i vesničky, sevřený kaňon, opuštěné doly, navštívit pár klášterů v horách, vylézt na nejvyšší vrchol a nasát kontrast křesťanské jižní a muslimské severní části ostrova v hlavním městě Nikósii. K tomu řídit vlevo po klikatých horských silničkách a ochutnat nespočet známých i neznámých arabských dobrot, čerstvých řeckých sýrů i sladkého ovoce. To vše mimo sezónu s minimem jiných turistů okolo a v malé partě čtyř kamarádů. Nakonec tak rozhodně nešlo jen o plánované odškrtnutí dalšího státu, ale fajn poznávací akci, na kterou se bude dobře vzpomínat.
- klášter Stavrovrouni a vesnička Lefkara
- opuštěné doly a Kalavasos Lake a soutěska Avakas
- Afrodytiny lázně, klášter Kykkos a výstup na Olympos
- hranicí rozdělená Nikósie, pobřežní promenáda v Larnace
2023
omrkni nabídku cestovatelských přednášek o putování po zajímavých místech světa, ať už blízkých či vzdálených